Aktualności
Pierwsza rejestracja pojazdu - taniej.
2006-03-17 13:28:41 :: Proktor :: Odsłon 1478
Od 15 kwietnia opłata za wydanie karty pojazdu, rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy, ma zostać obniżona z 500 zł do 75 zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Transportu i Budownictwa.

Obniżka opłaty jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 stycznia tego roku. Trybunał orzekł wówczas, że przepis określający na 500 zł wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy jest niezgodny z konstytucją i prawem o ruchu drogowym.

Wniosek o zbadanie przepisu rozporządzenia ministra infrastruktury złożył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jak zauważył przewodniczący składu sędziowskiego Trybunału, podając motywy tego rozstrzygnięcia, opłata ta nie jest związana z kosztami produkcji i dystrybucji karty.

Ministerstwo Infrastruktury powiększyło opłatę, uzasadniając swe działanie chęcią zapewnienia środków na usuwanie i zagospodarowanie porzuconych pojazdów oraz wykonywanie innych zadań nałożonych na powiaty. Trybunał uznał, że jest to nałożenie nowej daniny publicznej w drodze rozporządzenia, z przekroczeniem granic określonych w ustawie.

Trybunał wskazał, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym mówi się, iż w rozporządzeniu należy uwzględnić m.in. wysokość kosztów związanych z drukiem i dystrybucją kart pojazdów. Rzeczywiste koszty druku i dystrybucji karty pojazdu są znacznie niższe od stosowanej opłaty.
Jak poinformowało w piątek ministerstwo transportu i budownictwa, opłata ta będzie pobierana przez starostę za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce.

(PAP)
(news za o2.pl)
Strona główna Forum Klubowicze Galeria Warsztat Historia
Google
Kopiowanie zdjęć i/lub treści zawartych na stronie www.kadett.d.pl bez zgody autorów zabronione.
Projekt i wykonanie ShoGun :: gg 82395
Copyright © www.kadett.d.pl

[[ 556355 ]]
Valid CSS! Valid HTML 4.01 Transitional