Aktualności
Stłuczka ... i co dalej?
2006-02-14 22:26:38 :: Steve :: Odsłon 1409
Drodzy Klubowicze i użytkownicy!

Każdy widział, a nawet może przeżył stłuczkę. Nie życzymy oczywiście nikomu takowych przygód ale jeśli nawet, to nie wpadajmy w panikę. Poniżej przedstawimy Wam jak należy się zachować i na co zwrócić uwagę.

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Należy zimo ocenić sytuację i szybko podjąć działania. Zazwyczaj zraz się zbiegają gapowicze, człowiek ma nerw na wierzchu, ale musimy się opanować.
Najważniejsze jest chronić życie i zdrowie innych oraz swoje. Należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia do momentu przybycia policji czy pogotowia (w przypadku rannych). Każdy kierowca ma obowiązek znać pierwszą pomoc i umieć z niej korzystać. Należy oznaczyć miejsce zdarzenia w sposób pozwalający uniknąć np. najechania przez kolejne pojazdy na te uczestniczące w kolizji. Czyli wystawić trójką, zapalić latarkę itp.

Jeżeli kolizja nie była groźna, należy jak najszybciej usunąć pojazdy, tak aby nie utrudniały one ruchu innym pojazdom i zająć się formalnościami.
Najważniejsze to spisać dane z dowodów osobistych, rejestracyjnych, dane z polisy OC i nazwę ubezpieczyciela. Najlepsze do tego celu są protokoły wypadku.
Wezwanie policji na miejsce wypadku zasadne jest jeżeli:
= kolizja spowodowała duże straty materialne
= osoby uczestniczące w wypadku nie mogą dojść do porozumienia i ustalić winnego kolizji
= w kolizji brał udział obcokrajowca
= osoba biorąca udział w kolizji budzi "zastrzeżenia" - brak dokumentów, nietrzeźwość, itp.
= osoba nie chce się np. wylegitymować
= oczywiście kiedy próbuje uciec z miejsca zdarzenia

Należy zadbać o nasz pojazd do samego końca. Jeżeli rzeczoznawca udowodni nam, że samochód został uszkodzony podczas spychania na pobocze, albo podczas załadunku na holownik lub jeżeli pojazd został uszkodzony przez inny, którego powodem było nie usunięcie pojazdu z ulicy może odmówić wypłacenia odszkodowania, bądź je znacznie uszczuplić.

Według ustawy, jesteśmy zobowiązani do niezwłocznego poinformowania naszego zakładu ubezpieczeń o kolizji - np. telefonicznie przez assistance.
Następnie wnosimy podanie do zakładu ubezpieczeń, o rozpatrzenie szkody. Do czasu wizyty rzeczoznawcy nie wolno nam nic demontować ani naprawiać przy samochodzie.

Źródło: NBPortal.pl
Strona główna Forum Klubowicze Galeria Warsztat Historia
Google
Kopiowanie zdjęć i/lub treści zawartych na stronie www.kadett.d.pl bez zgody autorów zabronione.
Projekt i wykonanie ShoGun :: gg 82395
Copyright © www.kadett.d.pl

[[ 556351 ]]
Valid CSS! Valid HTML 4.01 Transitional