Warsztat
Sprężanie w silnikach
Ciśnienie sprężania jest wielkością diagnostyczną uzyskiwaną drogą pomiaru ciśnienia, jakie panuje w komorze spalania podczas obracania wału korbowego silnikiem.
Stopień sprężania jest więc parametrem konstrukcyjnym silnika, ciśnienie sprężania natomiast mierzy się najczęściej w celu określenia stanu technicznego silnika, np.: zużycia zespołu tłok-cylinder. Tutaj ważna uwaga, o której trzeba pamiętać mierząc ciśnienie sprężania.
Na ciśnienie sprężania silnika mają bezpośredni wpływ czasy otwarcia zaworów. Nie należy więc się dziwić, że po montażu sportowego wałka rozrządu o dłuższych czasach do sprawnego technicznie silnika, ciśnienie sprężania zmniejszy się np.: z 11 do 7 barów. Planowanie głowicy zwiększy natomiast ciśnienie nawet do 4 bar.

Stopień sprężania - stosunek objętości całkowitej objętości cylindra do objętości komory spalania. Jest dla silnika wielkością stałą choć można go zmienić np. przez planowanie głowicy.

Ciśnienie sprężania - maksymalne ciśnienie mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze. Uzależnione jest od stopnia sprężania (im większy stopień sprężania tym wyższe ciśnienie) oraz stanu technicznego układów: tłok, cylinder, pierścienie i rozrządu (zawory).


Warunki pomiaru ciśnienie sprężania:
1. silnik zagrzany do temperatury pracy
2. wykręcone wszystkie świece
3. dobrze naładowany akumulator
4. całkowicie otwarta przepustnica
5. rozrusznikiem kręcimy ok 5s (max wskazanie manometru)

Pomiaru dokonujemy we wszystkich cylindrach. Dobrze jest wtedy gdy ciśnienia są jednakowe a ich wartość zbliżona do wartości książkowych (ponieważ zajmujemy się samochodem nie pierwszej młodości więc do ok 15-20% odchylenia od wartości książkowej nie jest powodem do paniki i rozwalania silnika) warunek musi być równo we wszystkich cylindrach.
Jeżeli któryś cylinder odstaje od pozostałych (ok 10% to wartość alarmująca), lub ciśnienie sprężenia jest za niskie dla wszystkich cylindrów, powinno się przeprowadzić "próbę olejową",
która ma na celu określenie jakie elementy silnika uległy zużyciu lub uszkodzeniu.
Do cylindra wlewa się 20ml oleju silnikowego i ponownie bada ciśnienie sprężania. Olej wlany do cylindra chwilowo likwiduje nieszczelności pomiędzy tłokiem a cylindrem i jeżeli uszkodzenia znajdują się w obrębie układu cylinder, tłok, pierścienie to zauważymy znaczący wzrost ciśnienia sprężania. W przypadku przeciwnym winą należy obarczyć głowicę a dokładnie zawory.

Wartości dla NOWYCH silników Opla:
model-cisnienie(bar)

12S 11
12ST 11
13N 10
13S 11
16S 11
16D 30
18E 12,5

C14NZ 12
C16NZ 11
C18NZ 11
C20NE 11
C20SEH 15
C20XE 16
C20LET 10,5


Podziękowania dla Domany za materiały uzupełniające artykuł.
Strona główna Forum Klubowicze Galeria Warsztat Historia
Google
Kopiowanie zdjęć i/lub treści zawartych na stronie www.kadett.d.pl bez zgody autorów zabronione.
Projekt i wykonanie ShoGun :: gg 82395
Copyright © www.kadett.d.pl

[[ 556380 ]]
Valid CSS! Valid HTML 4.01 Transitional