Warsztat
Pojedyncza wycieraczka w Kanciaku
Zdejmujemy wycieraczki (trzeba podważyć po 2 stronach, żeby ramię zeszlo z wieloklina).
Odkręcamy cały mechanizm ciegieł.
Rozpinamy cięgła idace do wycieraczek. Standardowo silniczek poprzez jedno główne cięgło napędza wycieraczke pasażera, cięgło dopięte napędza wycieraczke kierowcy - i to własnie drugie cięgło odpinamy.
Usuwamy więc zarazem bolec napędzajacy wycieraczke kierowcy. Miejsce po wycieraczce zaślepiamy (ja sugeruje na początek jakimś korkiem, żeby miec szansę powrotu do orginału, potem mozna ewentualnie to zaspawac).

Ramiona wycieraczek jak każdy widzi są zagięte lekko (niczym wskazówki zegara pokazujace godz. 17) - nalezy to jakoś wyprostować (np. na goroąco), albo znaleźć ramię z innego modelu Opla, które jest proste i pasujące na wieloklin wystajacego bolca. Pióro pojdynczej wycieraczki powinno mieć nie wiecej jak 50cm ( ja tyle miałem i było OK, teraz mam 51cm i troche mi haczy o uszczelkę od strony pasazera).

Teraz najważniejsze:
Z silniczka odkrecamy śrubkę (chyba 10kę) i zdejmujemy takie zagiete smigielko z kulką z boku, które napędza cięgła. śmigiełko to MUSI mieć włąściwą dlugość żeby to w ogóle chcialo pracować, różnice 1mm powodują istotne róznice w zakresie pracy wycieraczki! U mnie te śmigielko (orginalnie sfalowane) zostało wyprostowane na płasko, rozcięte, skrócone i po dobraniu odpowiedniej długości zespawane.
Raczę poeksperymentować na innym, niz własny, egzemplarzu, bo można miec potem kłopot. Na szrocie będą to mieli chyba tylko jak caly kant stoi, element nie jest typowy. Aha - uwaga, trzeba sobie przymierzyć do mechanizmu, bo byly 2 rodzaje, tzn 2 grubosci kulki (stare cięgło może sie potem nie dać załozyć na nowe "śmigło") - pomimo że wielkolin pasuje. No chyba że kupimy "śmigiełko" razem z mechanizmem cięgieł do eksperymentowania - może to i lepiej.

Wycieraczke chodzi szybko z prostego powodu - na pół obrotu silniczka, czyli w czasie gdy zwykła wycieraczka robi ruch o około 90st. - robi jedno maźnięcie przez całą szybę - około 160st. Czyli prędkośc liniowa jest prawie 2 razy wieksza.

Kto był na spocie w Nysie w maju 2006, to widział jak jechalem w deszczu z włączonymi wycieraczkami - a to nie byłą ta maksymalna prędkość, tylko zwykła. Maksymalnej uzywam jak jest prawie oberwanie chmury :D

Opisany sposób jest spobem najprostszym.
Bazuje on na stosukowo prostej przerobce, ktora nie wymaga cięcie i spawania karoserii, używa orginalnyych elementów a jednocześnie JEST SKUTECZNA.
Oczywiście można próbować przespwać gniazdo wycierczki bardziej w lewo (trzeba by zmienić długość cięgła), można próbować używać silniczka od Uno - ale to wszystko są dodatkowe koszty.

Wycieraczka od strony kierowcy przy piórze 50cm dochodzi na jakies 5cm od lewego brzegu szyby (musialbym to sprawdzić dokładnie) i do samej uszczelki na dole. Od pasażera ruch końcówki pióra zaczyna sie przy samej uszczelce z prawej, na wysokości około 10cm ponad dolną krawędzią uszczelki. Widać jej połozenie na fotce w moim profilu

Zalety: niebanalny wygląd, szybki ruch wycieraczki.
Wady: w czasie spoczynku trochę wchodzi w pole widzenia pasażera. Pracując nie dociera do lewego górnego rogu szyby. W czasie prawdziwego deszczu to nie przeszkadza, gorzej jak psikniemy sobie płynem na szybę, albo jest maleńka mżawka, to taki zachlastany i mało przejrzyty (jak pleksi) górny róg trochę ogranicza pole widzenia.

Oczywiscie postawienie wycieraczki w stanie spoczyku całkiem na pion jest możliwe i banalnie proste - wystarczy inaczej założyć smigiełko na wieloklin. Ale odradzam - po pierwsze bardzo przeszkadza (stoi w polu widzenia), po drugie: policja lubi sie tego czepić (z powodu pierwszego własnie) a po trzecie: jak sie nie ma czegoś porządnego pod maską, to taki styl (że niby dla zmniejszenie oporów powietrza) jest dla wielu osob zabawny...

Powodzenia :)

Autor: Proktor
Strona główna Forum Klubowicze Galeria Warsztat Historia
Google
Kopiowanie zdjęć i/lub treści zawartych na stronie www.kadett.d.pl bez zgody autorów zabronione.
Projekt i wykonanie ShoGun :: gg 82395
Copyright © www.kadett.d.pl

[[ 556417 ]]
Valid CSS! Valid HTML 4.01 Transitional