Warsztat
Flansze dystansowe
Flansze dystansowe zakłada się na piastę koła w celu poszerzenia rozstawu osi a co za tym idzie polepszenia prowadzenia samochodu w zakrętach i poprawienia wyglądu auta.

Pierścienie dystansujące są różnej szerokości (od 0,5 do 5 cm), wykonane z stali bądź aluminium, mogą być przykręcane do piasty za pomocą szpilek koła, albo niezależnymi śrubami. Oczywiście dystanse posiadają różny rozstaw otworów śrub mocujących koła, w zależności od marki samochodu do którego są dedykowane.
Flansze o grubości 0,5 cm nie posiadają najczęściej specjalnego pierścienia, który występuje w grubszych flanszach i ma zastępować pierścień piasty wchodzący w felgę i pozwalają na stosowanie oryginalnych szpilek. W przypadku pozostałych dystansów wymagane są dłuższe śruby, o długości zależnej od grubości podkładki.

Przykładowy koszt podkładek dystansujących (4 szt.) o grubości 1 cm wykonanych z aluminium przez polskiego producenta wynosi ok. 200 zł. Flansze zachodnich producentów posiadające atest TUV są oczywiście o wiele droższe. Generalnie im grubsze flansze tym muszą być bardziej wytrzymałe i dokładniej wykonane.

Stosowanie podkładek dystansujących musi być przemyślane gdyż wiąże się one z drastycznym skróceniem żywotności łożysk kół. Trwałość łożysk bardzo mocno zależy od grubości podkładki dystansującej. I tak jak w przypadku bardzo delikatnych dystansów (0,5 cm) łożyska wykazują prawie niezmienioną trwałość, tak w przypadku agresywnych podkładek (3 cm i więcej) mogą nadawać się do wymiany już po 10 tys. km

Autor: Sill

(artykuł z archiwum klubu)
Strona główna Forum Klubowicze Galeria Warsztat Historia
Google
Kopiowanie zdjęć i/lub treści zawartych na stronie www.kadett.d.pl bez zgody autorów zabronione.
Projekt i wykonanie ShoGun :: gg 82395
Copyright © www.kadett.d.pl

[[ 556426 ]]
Valid CSS! Valid HTML 4.01 Transitional