Czasowy wyłącznik wycieraczek - dla tych co go nie mają |
Czasowy wyłącznik wycieraczek
Część naszych kadetów w wyposażeniu standardowym nie posiada czasowego wyłącznika wycieraczek. Możemy założyć go sobie sami , nie jest to trudne. Instalacja elektryczna jest już do tego wyłącznika przystosowana , musimy tylko założyć brakujące elementy .
Jako pierwszy wymieniamy przełącznik wycieraczek przy kierownicy na ten trójpozycyjny do czasówki . W tym celu rozkręcamy obudowę stacyjki i przełączników za kierownicą, wyciągamy przełącznik z zatrzasków, zdejmujemy kostki i w odwrotnej kolejności montujemy nowy przełącznik. Numery katalogowe na wyłączniku to 90124929 oraz 66152102. Są dwa, ponieważ ten przełącznik był zastosowany również w innym modelu Opla.
Następnym krokiem będzie założenie przekaźnika czasówek. Wkładamy go po prostu w wolne miejsce na przekaźnik za tablicą bezpieczników. Ja mam założony przekaźnik f-my Siemens o symbolu 5WK1 640 i jest on włożony w drugie od prawej strony gniazdo przekaźników ( na schemacie K-8 ). Może się to różnić w zależności od wyposażenia i roku produkcji auta. Ja mam w trzech autach ten sam układ przekaźników za tablicą bezpieczników, podaje w kolejności od prawej strony ( może się komuś to przyda):
1. przekaźnik świateł (K-4 )
2. czasówka wycieraczek (K-8 )
3. przekaźnik ogrzewania szyby tylnej (K-1 )
4. przerywacz kierunkowskazów (K-2 )
5. przekaźnik halogenów przeciwmgłowych (K-5 )
Ostatnim krokiem jest ściągnięcie fabrycznej zwory z dwóch kabli wychodzących z podstawy przekaźnika wycieraczek, wystarczy ją zdjąć. Nie pamiętam już kolorów kabli, ale zwora będzie od razu widoczna, rozpinamy plastikową obudowę, ściągamy zworę i już możemy się cieszyć nowym zakresem pracy wycieraczek.
Opracował - Jaro |
|
|
Strona główna
Forum
Klubowicze
Galeria
Warsztat
Historia
|